اخبار

۷۰۰ تن کود سوپرفسفات برای محصولات زراعی و باغی درآمل توزیع شد

۷۰۰ تن کود سوپرفسفات برای محصولات زراعی و باغی درآمل توزیع شد

فسفر یکی از عناصر پر مصرف گیاه بوده که حدود ۰.۱۵% وزن خشک گیاهان را تشکیل میدهد. این عنصر جزئی از ترکیب ساختمانی مولکولهای مهم از جمله اسید نوکلئیک و فسفولیپیده میباشد.در نتیجه گیاه بدون آن نمیتواند به رشد خود ادامه دهد.بیشترین میزان جذب فسفر در PH حدود ۶.۵ تا ۷.۵ است. از مهمترین کودهای فسفره میتوان به سوپر فسفات تریپل اشاره کرد. این کود حاوی ۴۶ درصد P۲O۵ است و از تاثیر اسید فسفریک بر خاک فسفات بوجود می آید و فاقد گچ میباشد. این کود حدود %۴۰ در آب قابل حل است. به دلیل بالا بودن درصد P۲O۵ واکنش بیشتر و شدید تری انجام شده فلذا فسفر محلول به میزان بیشتری به صورت غیر محلول در می آید و مقدار زیادی از ریز مغذی های خاک از جمله گوگرد، کلسیم، منیزیم، آهن، روی و منگنز را به شکل غیر محلول در می آورد که غیر قابل استفاده توسط گیاه شده و راندمان جذب فسفر را به کمتر از ۶۰% می رساند که به عبارتی %۱۶ از ۳۹% فسفر محلول غیر قابل استفاده میگردد استفاده از این کود باعث محکم شده ساختمان خاک شده و نفوذپذیری خاک را کاهش می دهد، لذا توصیه میشود در صورت نیاز و فقط با نظر کارشناس مورد استفاده قرار گیرد و یا از کودهای جایگزین مانند سوپر فسفات ساده استفاده گردد.

به گزارش واحد خبری سیده آمل:مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران از تامین و توزیع ۷۰۰تن کود کشاورزی از نوع سوپرفسفات تریپل در شهرستان آمل در ۹ ماهه سال جاری برای محصولات زراعی و باغی خبر داد.

مجید سلطانی با اعلام این مطلب افزود:کود سوپرفسفات تریپل تامین شده توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی از طریق ۱۸کارگزار توزیع خصوصی و تعاونی تحت پوشش در بین کشاورزان متقاضی در سطح شهرستان آمل توزیع شد

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن