- سیده آمل – پایگاه خبری سیده آمل - https://seyyedeamol.com -

تاثیر حذف ریال در اقتصاد خانوار

واقعا گرفتن چهار صفر از پول ملی کشور و بقولی حذف ریال و تبدیل به یک واحد ارزش پولی شدن،(تومان) به بهبود  اقتصاد کشور کمک خواهد کرد ؟ و یا این دور ترمیدو اقتصادی برای کسب فرصتی برای دولت است؟

به گزارش واحد خبری سیده آمل [1] به نقل از کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه، محمدحسین ادیب در این باره اینچنین می گوید: حذف چهار صفر هیچ اثری بر اقتصاد ندارد ، نه تورم زاست و نه آثار ضد تورمی دارد.

در ثروت افراد با حذف چهار صفر هیچ تغییری ایجاد نمیشود ، مردم خیال شان راحت باشد.

پس چرا ضروری است که چهار صفر برداشته شود ؟

در همه دنیا ، پول ملی هر کشور در مقابل پول ملی کشورهای دیگر، ضریبی از یک است مثلا یک دلار معادل ١.٢١ پاوند است.

محمد حسین ادیب در ادامه افزود: در ایران یک دلار معادل ١٢٠٠٠٠ ریال است و این معقول نیست اگر چهار صفر برداشته شود یک دلار ١٢ تومان میشود که البته یک مقدار تند است و باید پنج صفر برداشته شود یعنی یک دلار معادل ١.٢ تومان باشد و مقامات بانک مرکزی مقداری با احتیاط عمل کردند.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که در حقوق کارمندان چه تغییری ایجاد میشود ؟ گفت: یک کارمند اگر اکنون ٣٠٠٠٠٠٠٠ ( ٣٠ میلیون ریال ) حقوق می گیرد با برداشتن ۴ صفر ٣٠٠٠ تومان حقوق می گیرد که البته به دلار هم فرقی ندارد قبلا ٢۵٠ دلار حقوق می گرفت ( با دلار ١٢ هزار تومان ) و اکنون هم با دلار ١٢ تومان ٢۵٠ دلار دریافت می کند.

وی با بیان اینکه این عمل صرفا یک کار حسابداری است تصریح کرد: هیچ چیزی تغییری نمی کند فردی که قبلا در بانک ٣ میلیون تومان سپرده بانکی داشت حالا ٣٠٠٠ تومان سپرده دارد اما این ٣٠٠٠ تومان قبلا معادل٢۵٠ دلار بود و حالا هم همان ٢۵٠ دلار است.

کسانی که با برداشتن چهار صفر تصور می کنند تورم میشود نظام بانکی را نمی شناسند.