اخبار

تاثیر حذف ریال در اقتصاد خانوار

واقعا گرفتن چهار صفر از پول ملی کشور و بقولی حذف ریال و تبدیل به یک واحد ارزش پولی شدن،(تومان) به بهبود  اقتصاد کشور کمک خواهد کرد ؟ و یا این دور ترمیدو اقتصادی برای کسب فرصتی برای دولت است؟

به گزارش واحد خبری سیده آمل به نقل از کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه، محمدحسین ادیب در این باره اینچنین می گوید: حذف چهار صفر هیچ اثری بر اقتصاد ندارد ، نه تورم زاست و نه آثار ضد تورمی دارد.

در ثروت افراد با حذف چهار صفر هیچ تغییری ایجاد نمیشود ، مردم خیال شان راحت باشد.

پس چرا ضروری است که چهار صفر برداشته شود ؟

در همه دنیا ، پول ملی هر کشور در مقابل پول ملی کشورهای دیگر، ضریبی از یک است مثلا یک دلار معادل ١.٢١ پاوند است.

محمد حسین ادیب در ادامه افزود: در ایران یک دلار معادل ١٢٠٠٠٠ ریال است و این معقول نیست اگر چهار صفر برداشته شود یک دلار ١٢ تومان میشود که البته یک مقدار تند است و باید پنج صفر برداشته شود یعنی یک دلار معادل ١.٢ تومان باشد و مقامات بانک مرکزی مقداری با احتیاط عمل کردند.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که در حقوق کارمندان چه تغییری ایجاد میشود ؟ گفت: یک کارمند اگر اکنون ٣٠٠٠٠٠٠٠ ( ٣٠ میلیون ریال ) حقوق می گیرد با برداشتن ۴ صفر ٣٠٠٠ تومان حقوق می گیرد که البته به دلار هم فرقی ندارد قبلا ٢۵٠ دلار حقوق می گرفت ( با دلار ١٢ هزار تومان ) و اکنون هم با دلار ١٢ تومان ٢۵٠ دلار دریافت می کند.

وی با بیان اینکه این عمل صرفا یک کار حسابداری است تصریح کرد: هیچ چیزی تغییری نمی کند فردی که قبلا در بانک ٣ میلیون تومان سپرده بانکی داشت حالا ٣٠٠٠ تومان سپرده دارد اما این ٣٠٠٠ تومان قبلا معادل٢۵٠ دلار بود و حالا هم همان ٢۵٠ دلار است.

کسانی که با برداشتن چهار صفر تصور می کنند تورم میشود نظام بانکی را نمی شناسند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن