همتی رییس کل بانک مرکزی در يادداشت اينستاگرامی خودنوشت: اینستکس صرفا سهمی محدود در راهبرد بانك مركزي در بازار ارز دارد و برنامه های متعدد دیگر نیز در حوزه روابط ارزی کشور اجرایی شده یا در حال اجراست.

به گزارش واحد خبری سیده آمل: در حالی که زیر ساخت عملیاتی ساز و کار متناظر اینستکس در ایران، توسط بانک مرکزی کاملا تکمیل شده است ، اخبار دریافتی حاکی از سرعت گرفتن تلاش اروپا برای عملیاتی شدن اینستکس در جهت منافع خواسته های آمریکا میباشد. واین در صورتی است که عدم آگاهی ایرانیان از ابزار اینستکس، برای تحریم نمودن خود مردم ایران توسط خودشان این رویه در حال پیشرفت است

رییس کل بانک مرکزی در يادداشت اینستاگرامی خود از ضرورت آگاهی مردم در رابطه با ایتستکس اینچنین می گوید: چند نکته را به مردم عزیز توضیح بدهم ،برای عملکرد پایدار اینستکس لازم است:

اولا، اینستکس به کانالی در چارچوب قواعد تحریمی آمریکا ، بلکه کانالی مبتنی بر برجام باشد و کلیه تراکنش هایی که در چارچوب برجام مجاز بودند از طریق آن انجام پذیر باشد.

ثانيا ، شاید در ابتدا شامل کلیه کالاهاي غير تحريمي شود ولی بعدترمحدوده آن بایستی به کلیه کالاها گسترش یابد.

ثالثا، منابع آن ازصادرات نفت به اروپا تامین شود، اگرهم اروپا موقتا معذوراتی در خرید نفت ایران دارد، یک خط اعتباري بلند مدت با بازپرداخت آتی نفتی ، يك راه حل موقت قابل بررسی است. خود اروپایي ها هم در مذاکرات اشاره اي به راه حلي شبيه به این داشته اند . الگوهای متعدد برای حضور سایر پشتیبانان برجام دراینستکس یا ساز و کار مستقل مشابه آن، در حال توسعه است.

در هر حال، اینستکس صرفا سهمی محدود در راهبرد بانك مركزي در بازار ارز دارد و برنامه های متعدد دیگر نیز در حوزه روابط ارزی کشور اجرایی شده یا در حال اجراست.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی