اخبار

اینستکس صرفا سهمی محدود در راهبرد بازار ارز بانک مرکزی

همتی رییس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خودنوشت: اینستکس صرفا سهمی محدود در راهبرد بانک مرکزی در بازار ارز دارد و برنامه های متعدد دیگر نیز در حوزه روابط ارزی کشور اجرایی شده یا در حال اجراست.

به گزارش واحد خبری سیده آمل: در حالی که زیر ساخت عملیاتی ساز و کار متناظر اینستکس در ایران، توسط بانک مرکزی کاملا تکمیل شده است ، اخبار دریافتی حاکی از سرعت گرفتن تلاش اروپا برای عملیاتی شدن اینستکس در جهت منافع خواسته های آمریکا میباشد. واین در صورتی است که عدم آگاهی ایرانیان از ابزار اینستکس، برای تحریم نمودن خود مردم ایران توسط خودشان این رویه در حال پیشرفت است

رییس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود از ضرورت آگاهی مردم در رابطه با ایتستکس اینچنین می گوید: چند نکته را به مردم عزیز توضیح بدهم ،برای عملکرد پایدار اینستکس لازم است:

اولا، اینستکس به کانالی در چارچوب قواعد تحریمی آمریکا ، بلکه کانالی مبتنی بر برجام باشد و کلیه تراکنش هایی که در چارچوب برجام مجاز بودند از طریق آن انجام پذیر باشد.

ثانیا ، شاید در ابتدا شامل کلیه کالاهای غیر تحریمی شود ولی بعدترمحدوده آن بایستی به کلیه کالاها گسترش یابد.

ثالثا، منابع آن ازصادرات نفت به اروپا تامین شود، اگرهم اروپا موقتا معذوراتی در خرید نفت ایران دارد، یک خط اعتباری بلند مدت با بازپرداخت آتی نفتی ، یک راه حل موقت قابل بررسی است. خود اروپایی ها هم در مذاکرات اشاره ای به راه حلی شبیه به این داشته اند . الگوهای متعدد برای حضور سایر پشتیبانان برجام دراینستکس یا ساز و کار مستقل مشابه آن، در حال توسعه است.

در هر حال، اینستکس صرفا سهمی محدود در راهبرد بانک مرکزی در بازار ارز دارد و برنامه های متعدد دیگر نیز در حوزه روابط ارزی کشور اجرایی شده یا در حال اجراست.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن