اخبار

آمریکایی‌ها متوجه تبعات ناامنی در لبنان شده‌اند

سفیر پیشین ایران در لبنان با اشاره به تحولات اخیر در این کشور و تلاش عربستان برای فشار به حزب‌الله و ایران از طریق ناامن کردن لبنان، گفت: این یک طرح ناپخته بود که عربستان درصدد اجرای آن بود ولی چون از طرف یک فرد ناپخته اجرا می‌شد به مانند دیگر طرح‌های اخیر عربستان به شکست منجر شد.

گزارش واحد خبری سیده آمل، احمد دستمال‌چیان در گفت‌وگو یی با بیان اینکه این طرح در نطفه شکست خورد، اظهار کرد: عربستانی‌ها به دنبال این بودند که حریری را بر اثر فشار مجبور به استعفا از نخست‌وزیری کنند و از این طریق یکسری بی‌ثباتی و ناامنی در داخل لبنان ایجاد کرده و گروه‌های مختلف لبنانی را با یکدیگر درگیر کنند چنان‌که این درگیری‌ها به یک جنگ داخلی منجر شود.

وی افزود: در نتیجه این جنگ داخلی عربستان می‌خواست وارد مداخله در این بحران شود به نحوی که محور مقاومت را تحت فشار قرار دهد و از طرف دیگر آمریکا نیز تحریم‌هایش را علیه حزب‌الله تشدید کند ولی به خاطر نحوه عمل عربستان این طرح سعودی صهیونیستی شکست خورد.

سفیر پیشین ایران در لبنان با بیان اینکه در حال حاضر همه گروه‌ها در لبنان خواهان بازگشت سعد حریری به این کشور هستند و اقدامات نیز از سوی رییس‌جمهور و رییس مجلس این کشور جهت تحقق این موضوع انجام شده است، گفت: هدف عربستان از اجرای این طرح این بود که گروه‌های داخلی در لبنان را علیه حزب‌الله بسیج کند ولی در حال حاضر همه گروه‌های داخل لبنان متحدان خواستار بازگشت حریری هستند و به نظر می‌رسد در روزهای آینده عربستان مجبور خواهد شد که حریری را به بیروت بازگرداند با توجه به اینکه وزارت خارجه آمریکا نیز بیانیه‌ای صادر کرده و خواستار بازگشت حریری به لبنان شده است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با تاکید بر اینکه به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها متوجه تبعات ناامنی در لبنان شده‌اند و می‌دانند که اگر در لبنان بی‌ثباتی ایجاد شود بر کل منطقه تاثیرگذار خواهد بود، در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مورد نقش قدرت‌های فرامنطقه‌ای در ایجاد بحران در منطقه خاورمیانه، تصریح کرد: از گذشته قدرت‌های بزرگ به خصوص آمریکا به دنبال ایجاد بحران‌های واقعی و مصنوعی در کشورهای خاورمیانه بوده تا بتواند مقادیر زیادی سلاح به این کشورها بفروشد و در مقابل از آنها دلارهای نفتی دریافت کند.

کاردار پیشین ایران در عربستان با بیان اینکه متاسفانه بعد از روی کار آمدن ترامپ این روند تشدید شده است، افزود: این رییس‌جمهور تاجرمسلک به جد دنبال این است که با ایجاد بحران‌های مصنوعی زمینه را برای انعقاد قراردادهای تسلیحاتی کلان با کشورهای این منطقه فراهم کند. کما اینکه در جریان سفر خود به ریاض قرارداد هنگفتی را با سعودی‌ها به امضا رساند و بعد از ایجاد اختلاف بین عربستان و قطر قرارداد کلان دیگری را نیز با دوحه به امضا رساند.

وی افزود: متاسفانه برخی از کشورهای منطقه به جای اینکه با یکدیگر همدلی و همراهی داشته باشند بر طبل اختلافات می‌کوبند و عربستان نیز سردمدار این اختلافات است و ثبات خود را در ایجاد ناامنی و بحران در منطقه می‌بیند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن